Webloggi Logo
İçindekiler

DuckDuckGo Nedir?

İçindekiler

DuckDuckGo arama motorunu duydunuz mu? Siz şuan hangi arama motorunu kullanıyorsunuz? Google, Yandex, Bing, belki bir ihtimal Baidu?… Belki adını bile yeni duyduğunuz bu genç sayılabilecek olan arama motoru aracılığıyla yapılan sorgu sayısı 2019’un ikinci yarısında neredeyse % 50 arttı. Peki henüz 2008 yılında Gabriel Weinberg tarafından kurulan bu arama motoru neden bir anda bu kadar büyük oranda popülerleşti?

DuckDuckGo Nasıl Popüler Oldu?

Google dünya çapında tarayıcı pazar payının %62’sinden fazlasına sahip olmasına rağmen, kullanıcılarının canını sıkan büyük bir sorun var. Bu sorunu iyi analiz etmiş olsa gerek ki Weinberg, kullanıcıların sorununa çare üreterek hızlıca yükselişe geçmiş. DuckDuckGo’nun hızlı yükselişinde ki en büyük neden gizliliğe değer veriyor olması.

Evet, temel olarak DuckDuckGo’nun tüm başarısı tamamen gizliliğe verdiği değer nedeniyle. Google sizi internette izleyebilir. Google arama sonuçlarından bir bağlantıya eriştiğinizde, görüntülediğiniz sayfaları takip eder ve ardından size kişiselleştirilmiş tonlarca reklam verir.  Anahtar kelimeler kaydedilecek ve ziyaret ettiğiniz siteye gönderilecektir. Bilgisayar, IP adresi gibi bilgileri otomatik olarak paylaşacaktır.

DuckDuckGo, kullanıcı verilerinin gizliliğine önem veren arama motoru tabanlı bir teknoloji şirketi olduğunu söylüyor. Bu arama motoru gizlilik dostudur, kullanıcı verilerini saklamaz ve reklam verenlere satmaz.

Yanlış anlaşılmalara neden olmak istemiyoruz. Bu arama motoru bir VPN görevi görmez veya IP adresinizi korumaz. Demek istediğimiz, yasaklı sitelere erişmeniz mümkün değildir. Ancak, sadece anonim olma amacıyla VPN kullanan kullanıcıların sayısı gün geçtikçe artıyor. DuckDuckGo bir VPN’e göre daha kolay ve ücretsiz bir alternatif olacaktır.

Bu büyümenin bütün kısmı elbette sadece gizlilik değil. Firefox ve Safari gibi yaygın olarak kullanılan tarayıcılarla yapılan işbirliklerinden de oldukça yararlandılar. Daha iyi bilinmesi için DuckDuckGo’nun Linux ile de bir ortaklığı var ve Android ve iOS için bir uygulaması bulunuyor.

Bu arama motoru için 2010’da günlük 79.000 arama sorgusundan, Haziran 2019’da günlük 31 milyar arama sorgusuna kadar sürekli bir büyüme olduğu net bir şekilde izlenmektedir.

DuckDuckGo’nun Başlıca Özellikleri

  • Gizliliğe önem verir.
  • Arama sonuçları kişiselleştirilmez.
  • Reklamlar, kullanıcı çerezlerine göre değildir.
  • Anahtar kelimeye göre reklamlar sunulur.
  • Arama sonuçları sayfalara bölünmez. Kaydırma yaparak sayfalar ilerlenir.
  • Bir kronometre veya bir şifre üreticisine kolayca erişebilirsiniz.
  • Gizlilik konusunda temiz geçmişi ile kullanıcıların güvenini kazanmıştır.
Yenilikten Haberdar Olun

En yeni dijital pazarlama trendlerinden ve özel fırsatlardan haberdar olmak için bültenimize kaydolun!

İletişim Bilgileri

+90 551 684 10 56

[email protected]

Çözümlerimiz
Son Yayınlananlar