Webloggi Logo
İçindekiler

ccTLD Nedir? Ülke Kodu Üst Düzey Alanı Nedir?

İçindekiler

Ülke kodu üst düzey etki alanı yani ccTLD. ccTLD alanları, ülkelerin, bölgelerin ve coğrafi konumları tanımlamaktadır. ICANN tarafından ülkeler ve çeşitli idari bölgeler için ayrılan iki harften oluşan üst düzey alan adlarıdır. Nadiren olası yanlış anlamaları önlemek için üç harf olarak karşımıza çıkabilir. Tahmin edebileceğiniz gibi bu iki ya da üç harfli alanlar ülke ya da bölgelerin kodlarına göre verilmiştir.

Temelde ISO 3166-1 standardına göre, yani Uluslararası Standartlar Örgütü tarafından belirlenmiş ülke, bölge ve coğrafi konumların özel alanlarının kodları ile ayarlanmış olan ccTLD’ler, bazı istisnalar yapmıştır. Örneğin, ISO 3166-1 standardına göre tanınmayan devletler olan birkaç ülke ccTLD’ye sahiptir. Bunlardan bazıları “Filistin -.ps”, “Tayvan -.tw”, “Batı Sahra -.eh”

CcTLD alan adlarının ICANN tarafından oluşturulmasına ve yetkilendirilmesine rağmen, bir ülke veya bölge uluslararası sınıflandırma sistemi ISO 3166-1 veya BM Ülke Ad Bülteni’ne dahil edilmemişse, yeni ccTLD alan adlarının oluşturulmasına bağımsız olarak karar verme hakkına sahip değildir.

Aynı zamanda, bir ülke, coğrafi alan veya bölge ISO 3166 uluslararası sınıflandırıcısına dahil değilse, BMTLD ulusal alanı Birleşmiş Milletler organı tarafından kabul edilen olumlu bir karar alınarak elde edilebilir.

DNS sisteminin hiyarşisi için üst düzey alan adı olarak sınıflandırılır. Bugün en çok kullanılan ccTLD Çin’in ulusal alan adı olan “.cn”’dir.

Yenilikten Haberdar Olun

En yeni dijital pazarlama trendlerinden ve özel fırsatlardan haberdar olmak için bültenimize kaydolun!

İletişim Bilgileri

+90 551 684 10 56

[email protected]

Çözümlerimiz
Son Yayınlananlar