Webloggi Logo
İçindekiler

Child Themes Nedir?  Çocuk Temasına Neden İhtiyacınız Var?

İçindekiler

WordPress Child Themes, yani bir WordPress çocuk teması. Türkçe karşılığı kulağa biraz tuhaf geliyor olabilir. Çünkü çocuklarla alakalı hiçbir şey söz konusu değil. Çeviri böyle olsa bile, daha doğru bir tercüme WordPress Alt Teması olacaktır.

Bir WordPress teması kurduğunuzu ve üzerinde kodlarla oynayarak epey bir değişiklik yaptığınızı düşünün. Bir süre temayı sorunsuz şekilde kullandınız ve temanızın yazarı yeni bir güncelleme sundu. Güncellemeyi yaptınız ve tüm değişiklikleriniz bir tıkla yok oldu! Merak etmeyin bunun için bir çözüm var: WordPress Child Themes.

WordPress Child Theme Nedir?

Bir WordPress Child Themes veya nasıl telaffuz etmek istiyorsanız, WordPress Alt Teması, ana temanın dosyalarını değiştirmeden üzerinde değişiklikler yapmanıza yarayan bir temadır. Daha açık bir tanım yapacak olursak: kullanmakta olduğunuz WordPress temasında bulunan tüm işlevleri devralan ve yapılan değişiklikleri korumayı sağlayan bir temadır.

Bazen kullandığınız temanın görünümünden memnun kalmayabilirsiniz. Özellikle ücretsiz bir tema kullanıyorsanız muhakkak bir şeyleri değiştirmek isteyeceksiniz. Sizde WordPress bir web sitesine sahipseniz zaman zaman sitenizde çeşitli nedenlerden değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Eğer sitenizde görünümle ilgili büyük değişiklikler veya yeni öğeler oluşturmak isterseniz alt tema kullanılması neredeyse zorunlu olan bir yöntemdir.

Child Themes kullanarak ana temanıza zarar vermeden, güncellemelerden etkilenmeden işlem sağlayabilirsiniz.

Neden WordPress Child Theme Kullanmalıyım?

WordPress resmi sitesinde Child Themes (alt tema) kullanmanız için nedenlerden bir kaçını belirtmiş. Bunlar şöyle:

Bir alt tema kullanmanız için birkaç neden vardır:

  • Doğrudan üzerinde değişiklik yaparsanız, güncellemeden sonra bunlar kaybolur. Bir alt tema kullanırken, ana tema güncellendiğinde değişikliklerinizin kaydedileceği garanti edilir.
  • Bir alt tema kullanmak geliştirme süresini hızlandırabilir.
  • Bir Child Themes kullanmak, WordPress şablonlarını öğrenmeye ve geliştirmeye başlamak için harika bir yoldur.

WordPress’in resmi geliştiricilerinin söylediklerine bizlerde biraz ekleme yapalım.

  • Güvenli Değişiklikler Sağlar

Temanızı yedeklemeyi unutur ve geri dönüşü zor hatalar yaparsanız web siteniz zarar görebilir. Ancak bir alt tema kullanarak yaşanan sorunları sadece alt temayı silerek gidermeniz mümkün olacaktır.

  • Varsayılan Görünümden Etkilenmez

İçeriğimizin en başında belirttiğimiz gibi ana tema üzerinde yapılan değişiklikler gelen bir güncellemede kaybolacak ve varsayılan tema görünümüne dönecektir. Bu durumda yapılan tüm değişiklikleri tekrar yapmak zorunda kalacaksınız.

Temayı güncellememeyi tercih edebilirsiniz, ancak bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Yapılan güncellemelerin birçoğu güvenlik açıklarını önlemek için yapılmaktadır. Bu nedenle güncellemeleri aksatmadan gerçekleştirmelisiniz.

Bir WordPress Child Themes kullandığınızda yaptığınız değişiklikler üzerinde hiçbir kayıp yaşanmayacaktır.

  • Bir Bulut Kadar Hafif

Alt temalar çok hafiftir. Sitenize extra bir yük bindirmez. Çünkü kullandığınız ana temanın bir kopyası değildir, sadece işlevlerini devralarak çalışır. Bu nedenle sadece birkaç ufak dosya ile çalışır.

Yenilikten Haberdar Olun

En yeni dijital pazarlama trendlerinden ve özel fırsatlardan haberdar olmak için bültenimize kaydolun!

İletişim Bilgileri

+90 551 684 10 56

[email protected]

Çözümlerimiz
Son Yayınlananlar